loading

Мебел Yumeya - метал од дрво  Комерцијални трпезариски столици/ Производител на договорни столици & Добавувач за хотелски столици, столици за настани & Ресторани

Еволуцијата на столчињата за нега во домот во Кина

Сепак, Цајтнер забележува дека жените сега се враќаат дома на многу постара возраст и можеби имаат повеќе физички инвалиди од кога било досега, но персоналот е подготвен да им помогне. Easton Home има комплетно екипирана квалификувана здравствена установа, предводена од Мери Линтон, која е во државата 21 година.

Еволуцијата на столчињата за нега во домот во Кина 1

Богат со историја, домот „Истон“ не е ниту дом за стари лица, ниту последно средство за жените кои немаат избор. Пред многу години во домот, стигмата беше последното средство за жените кои немаа каде да одат.

Повеќето од домовите за стари лица беа управувани од државата, општините, локалните власти или колективите. Кинескиот сектор за нега доживеа експлозивен раст во последните три до четири години, од домашна нега до пензионерски заедници. Еден пример е мрежата од повеќе од 200 сервисни центри воспоставени низ Шангај.

Кинескиот нацрт на тристепениот систем за долгорочна нега соодветно ги нагласува домашните и услугите во заедницата. Технолошката помош се смета за комплементарна на проширувањето и најдобрата употреба на персоналот за нега. Кога луѓето откриваат дека третманот е тестиран и платен кога е потребно, тоа доаѓа како шок.

Овде, во ОК, повеќето луѓе мислат дека социјалната помош е како NHS и ќе биде бесплатна кога ќе им биде потребна. Социјалната помош ги вклучува сите форми на лична помош и други форми на практична помош за возрасните на кои им е потребна дополнителна поддршка. И на национално и на провинциско ниво, владата започна огромно проширување на услугите за нега за да ја поддржи семејната грижа и да им помогне на луѓето да останат во своите домови.

Еволуцијата на столчињата за нега во домот во Кина 2

Додека домот и јавните услуги ги претпочитаат повеќето високорангирани и спонзорирани од владата Кинези, таквите услуги остануваат расфрлани низ повеќето градови и населби во Кина и практично не постојат во руралните области. Неколку американски компании и фирми со приватен капитал неодамна се обидоа да инвестираат во станови за пензионирање во западен стил во Кина.42,43 Сепак, постојат многу пречки за успехот, вклучително и нереална пазарна ниша (повеќето инвеститори бараат недвижности од висока класа што малкумина постарите Кинези можат да замислат.) дозволи), културна недоследност (грижата и услугите во западен стил можеби не одговараат на навиките или преференциите на локалните потрошувачи) и несигурна регулаторна средина.

Гуо Сјаофеи верува дека мебелот за нега на стари лица во Кина моментално е во вакуум на развој и нема внимание и разбирање. Во некои големи старечки домови, мекиот мебел се користи многу ретко, додека челичниот мебел се наведува како мнозинство. Компаниите за седење дизајнираат разновиден мебел како трпезариски маси, огледала, масички за кафе, бироа и табли.

Луѓето кои седат на подлогата почесто спијат на подлогата, исто како што лежалката е поголема веројатноста да спие на креветот. Пред да се појават столовите, повеќето Кинези седеа на подот за да спијат. Обично, обичните луѓе имаат мал мебел и можат да седат на било што: клупи, кофи или земја.

Во текот на следните две династии (Северна Сонг и Јужна Сонг), употребата на различни видови мебел, вклучувајќи столици, клупи и столчиња, беше вообичаена низ кинеското општество. Се појавија нови и пософистицирани дизајни, како што се заоблени грбови изработени на телото, иако на почетокот таков мебел користеа само службеници и Кинези од високата класа, но со текот на времето, таквиот мебел се прошири во домовите на секој што можеше да си го дозволи. Кинескиот домашен мебел, независно од западниот мебел, еволуираше во многу слични форми, вклучувајќи столици, маси, столици, гардероби, гардероби, кревети и софи. Столовите со дрвена рамка почнаа да се појавуваат во кинеските слики околу 10 век.

Постојните столчиња од овој стил не се пред династијата Минг (1368-1644), но се чини дека има некои уметнички дела од 10 век во Кина кои го прикажуваат обликот на оваа столица. Класичниот стил на кинески мебел започна во јужната и северната династија Сонг (960-1279). Мебелот што сега се смета за Кина може да се проследи уште од династијата Танг (618-907). Кинескиот мебел преовладуваше за време на династиите Минг и Кинг; затоа, мебелот во стилот на Минг и Кинг стана типичен традиционален кинески мебел што луѓето често го гледаат денес.

Вреди да се напомене дека основните форми развиени во династијата Минг сè уште можат да се видат под сложените украси применети на мебелот во династијата Кинг. Мебелот од династијата Минг е важен чекор во развојот на кинеската обработка на дрво. Ова е првпат во кинеската историја дизајнот на мебелот исто така да ја одразува неговата функција.

Пријатната естетика и симболичното значење на мебелот Минг помогнаа да се промовира кинескиот стил во современата декорација на домот. Земајќи го како пример мебелот во династијата Минг, уметничката симболика ја отелотворува филозофијата на древната кинеска култура. Не е претерување да се каже дека без влијанието на кинескиот дизајн, старомоден мебел во западен стил не би бил тоа што е сега.

Класичниот кинески мебел обично се однесува на голем број предмети направени за време на династиите Минг и Кинг, од крајот на 14 век до почетокот на 20 век. Вклучува маси, гардероби, столици, табуретки и рамки за кревети, како и друг мебел што се користи во домот.

Мебелот и антиквитетите вклучуваат убави стари слики, софи и столови, разновидни прекрасни кристали, порцелан, месингани светилки и извезени таписерии. Ако сте во Кина, тогаш постои Националниот музеј на Кина во Пекинг, кој има голема колекција на мебел од династиите Минг и Кинг. Дознајте за прекрасната историја на кинескиот мебел во уметноста Сликите од династиите Минг и Кинг прикажуваат неверојатни внатрешни простори, вели експертот.

Не плашете се да се лизнете под мебелот Бидејќи кинескиот мебел се користи во секојдневниот живот, веројатно е дека дури и најпримерните предмети претрпеле одредена реставрација. Знаење за тоа како се создава мебелот. Кинескиот мебел обично се прави без лепак или клинци - неговите елементи се држат заедно со сложена мрежа на врски. Изградбата на традиционалниот кинески мебел од дрво главно се заснова на парчиња цврсто дрво, поврзани исклучиво со дограма и ретко со лепак или метални клинци.

Но, бидејќи евтината работна сила во Кина ги направи резбите практични, овој вид мебел помогна да се постигне пробив на компанијата. Укинувањето на забраната за поморска трговија во династијата Минг овозможи снабдување со тврдо дрво како што е хуангхуали.

Беше познат и како „стол за ламба“ бидејќи неговата форма е многу слична на структурата на скалите што историски се користеа, погодувате, за закачување светилки во кинески дом. Кинеските столчиња не само што додаваат елеганција во вашата дневна соба, туку раскажуваат и одлична приказна за историјата на Кина и историјата на седење. Со векови, кинеските столчиња ги фасцинираа и дизајнерите и колекционерите на уметнички дела.

Сите различни под-техники на кинескиот лак може да се најдат на мебелот и станаа општествено достапни и широко користени уште од династијата Минг. Во својата книга, тој тврди дека столчињата еднакви по елеганција на клизмата не се појавиле повеќе од 2.000 години, сè до златното доба на столчињата во 18 век, кога напливот на креативни вештини и светската трговија произведе украсени предмети. како француски Луј XV фотелја и мебел со кинески/англиски кабриолски ногарки.

Стапи во контакт со нас
Препорачани статии
Случаја Информација БлогComment
нема податок
Како еден од водечките светски производители на мебел од дрво од метал, Yumeya Furniture е посветен на истражување на зрно од метал од дрво. Има три предности на зрното од метално дрво на Yumeya, „Без спој и без празнина“, „Бистро“, „Издржлив“. Со цел да добие допир во метално столче, Yumeya го лансираше првиот во светот 3D стол од зрно дрво во 2018 година.
CONTACT US

Е- пошта:  Info@ youmeiya.net

MP / Whatsapp:86 13534726803

Адреса: Женан индустрија, Хешан Сити, провинција Гуангдонг, Кина

Видео на Јумеја

XML

Авторски права © 2021 Heshan Youmeiya Furniture Co., Ltd | Тајп
разговор преку Интернет
Leave your inquiry, we will provide you with quality products and services!
detect